Neon Tabela Sistemleri

nutzliche QuellenPeriyodik Tabloda A-8 grubunda bulunan Neon yeryüzünde ya da yeraltında renksiz bir gaz şeklinde bulunur. Kuru havanın, hacim olarak %0,0018′ ini oluşturur. Ticari amaçla kullanıldığında sıvılaştırılmış havadan ayrılan bu gaz tabelalarda kullanılır. Neon gazı içeren bir tüpte düşük basınç altında oluşturulan elektrik dolaşımı, parlak turuncu bir ışığın salınmasına neden olur ve cam tüpler doldurularak reklam amacıyla kullanılır. Bu bilgi Faydalı Bilgiler sitesinden (faydalibilgiler.com) alıntılanarak yazılmıştır.Restorant, kafe gibi yerlerde çok kulanılan Neon Tabela Sistemleri yazının içine veya dış kenarlarına ışık sistemlerinin tutturulmasıyla yapılır. İşlem bu şekilde yapıldığı için neon ışığın kendisi gözükmez.

Neon çok dikkat çeken bir ışıklandırma sitemidir. Ayrıca yapımı ustalık isteyen bir işlemdir. İstediğimiz ölçülerde şekillendirdiğimiz Neon tüplerine, dilediğimiz renkte gazı sıkıştırarak Neon Aydınlatma Sistemlerini elde ederiz.

Mavi ve Kırmızı olmak üzere iki gaz çeşidir vardır. Kırmızı gaz kırmızı tonlarında mavi gaz ise diğer tonlarda (mavi, beyaz, sarı gibi) kullanılır. Diğer renkler de bu gazların karışımı sonucu elde edilir. Sıkıştırılan gazlar tüpe doldurulduktan sonra tüplerin iki tarafı elektrotlar ile kapatılır. Anot ve Katot denilen bu elektrotlar için harflerimizin büyüklüğüne göre 5v ile 10V direnç seçimi yaparız. Hazırlanan neonlar atölye içinde muhakkak 1 gün boyunca çalışır şekilde bırakılarak denenmelidir. Tüpler cam olduğundan takma işlemi sırasında kırılmamasına özen gösterilmelidir.

El yazısı şeklinde yapılan neonlar genelde tek sıra olarak üretilir. Tek parça olarak güzel ve doyurucu bir görüntü vermesine karşın kutulu bir sistemde neon kullanılacaksa çift sıra olarak üretilmiş neonlar kullanılmalıdır. Çift sıra uygulanmayan neon kullanıldığı takdirde ışık yetersiz kalacaktır. Harf boyutu çok yüksekse geniş çaplı neon kaplamaları kullanmalısınız Neon cam tüplerinin kalınlıkları 8cm.,9,10, 12,13, 15, 18 ,20cm. dir. Neonun sıkça kullanılan renkleri ise; Kırmızı, Mavi, Beyaz, Yeşil, Sarı, Turkuaz, Eflatun, Mor, Turuncudur. Uygun bir şekilde ve uygun miktarda uygulanan, neona parlaklık veren civa kulanıldığı takdirde çıkan sonuçtan memnun kalacaksınız. İyi bir usta tarafından yapılan neonun 10 yıla kadar dayanma süresi vardır. Neon çok iyi bir parlaklık verdiğinden müşterilerimiz tarafından çok tercih edilirler. Sarıyer Reklam olarak bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulamanızı öneririz.